Nyvald ordförande i LRF Hylte: Karl Jorlén
2025-04-14

Karl Jorlén, nyvald kommunavdelningsordförande för LRF Hylte, är jägmästare, jord- och skogsbrukare samt lärare. Han delar med sig av sina visioner och förväntningar för LRF:s arbete i Hylte under 2025.
Hallå där Karl Jorlén, du är nyvald som kommunavdelningsordförande för LRF Hylte, vem är du?
– Jag är Jägmästare, jord- och skogsbrukare, lärare och boende på en gård i Håknaböke utanför Femsjö. Där driver jag en mindre avel och bruksbesättning av Highland Cattle. Jag jobbar också som skogslärare på ett naturbruksgymnasium och är engagerad inom LRF.
Vilka frågor vill ni i LRF:s kommunavdelning driva i Hylte under 2025?
– Vi vill arbeta med att få till en träff med kommunen. Arbeta med viltfrågor, och vi planerar också ett föredrag om solceller, men vi tänker också föredrag om andra ämnen som kan uppkomma och som medlemmarna efterfrågar.
Vilka förväntningar har du på LRF för arbetet i kommunavdelningen framåt?
– Att LRF skall inspirera, stötta och vara ett bollplank för oss i Kommunavdelningens arbete framåt. Men också att det skall vara roligt, kreativt, givande och framför allt så skall det kännas att man kan göra nytta.
Clara Hyltbäck
regional kommunikatör LRF Väst
clara.hyltback@lrf.se
076-836 81 00