Internationella skogsdagen: Skogen säkrar Sveriges livsmedelsberedskap
2025-03-21

Svenskt jordbruk och skogsbruk går hand i hand. En ny undersökning från LRF visar att 6 av 10 lantbrukare använder intäkter från skogen för att göra investeringar i lantbruket.
Den 21 mars är det FN:s internationella skogsdag och fokus för 2025 är skog och mat. Globalt uppmärksammas att 5 miljarder människor är beroende av skogen för mat, medicin och försörjning. Även i Sverige spelar skogen arnas avgörande roller för livsmedelssäkerhet, näring och försörjning.
Det svenska skogsägandet är unikt, där hälften av skogen ägs av enskilda skogsägare, familjer som brukat skogen i generationer. I Sverige är skogsägandet nära kopplat till lantbruket.
En ny rapport från LRF, som lanseras inom kort, visar att intäkter från skogsbruket ger lantbruket ekonomisk stabilitet och möjliggör investeringar som förbättrar livsmedelsproduktionen. I en undersökning som ställdes till LRF:s medlemmar i december svarar 61 procent att de använder intäkter från skogsbruket för att göra investeringar i lantbruket, såsom att köpa nya maskiner eller investera i byggnader.
Detta betyder skogen har en tydlig roll för livsmedelsberedskapen. Genom att ge lantbrukare ekonomisk stabilitet bidrar skogen till en fortsatt hållbar och trygg livsmedelsförsörjning i Sverige.
