Blåtunga: LRF informerar och kämpar för ersättning

Utfodring av mjölkkor
Foto: Jan Petersson.

Blåtunga sprids i Västra Götaland och Halland och närmar sig Värmland. LRF informerar, driver ersättningsfrågan och stöttar djurägare genom möten och webbinarier.

Under hösten 2024 spreds blåtunga i södra Sverige, med många smittade besättningar i både Halland och Västra Götaland. Blåtungeviruset sprids med svidknott och för att skydda djuren under kommande säsong kan nötkreatur och får vaccineras.  

Informationsmöten och stöd till medlemmar 

Flera av LRF:s kommunavdelningar i Västra Götaland och Halland har anordnat informationsmöten där experter som veterinärer, rådgivare och länsstyrelsens representanter har delat med sig av kunskap. Dessa möten har hållits för att ge medlemmar aktuell information och råd om hur de kan hantera situationen. 

Utöver fysiska möten har LRF Kött arrangerat webbinarier om blåtunga, där djurägare kan ta del av viktig information digitalt. Dessa finns tillgängliga för att ge fler möjlighet att hålla sig uppdaterade.

LRF driver på för ersättning till djurägare 

Många djurägare har drabbats hårt av blåtunga, och LRF Västra Götaland samt LRF Halland har varit aktiva i att driva frågan om ersättning för vaccinationen. Tanums kommunavdelning har skickat en skrivelse till regionstyrelsen i Västra Götaland samt till riksförbundet. LRF Halland och LRF Västra Götaland har också de skickat en skrivelse till landsbygdsministern där man krävt att kostnaderna ska täckas. Dessutom har en debattartikel med samma budskap publicerats, där fem regionordförande har ställt sig bakom kravet. 

Missbildningar och ekonomiska konsekvenser 

I media har det rapporterats om kalvar och lamm som fötts med missbildningar, samt om djur som gått tomma eller i värsta fall dött. För djurägare innebär detta både känslomässiga och ekonomiska påfrestningar. Därför är det viktigt att se över sitt försäkringsskydd. Kom också ihåg att LRF är en organisation där vi hjälper varandra, känner du att du behöver veta mer om sjukdomen eller bara prata med andra, kontakta gärna din kommunavdelning och se om ni tillsammans kan ordna ett möte.  

LRF fortsätter arbetet – håll dig uppdaterad 

LRF:s arbete kring blåtunga fortsätter, både när det gäller att bevaka myndighetsbeslut och att ge stöd till drabbade lantbrukare. Kommunavdelningarna spelar en avgörande roll i att informera, samla in synpunkter och föra lantbrukarnas talan. 

Vill du veta mer? Delta gärna på något av LRF Kötts webbinarier (de går bra att se i efterhand) eller kontakta oss på LRF regionalt.  

Webbinarium den 1 april kl. 12.00-13.00
Läs mer här samt logga in till mötet: Blåtunga, uppföljning vaccination och effekter i besättningar


Skrivelse och svar ang blåtunga
Skrivelse från LRF Tanum: Skrivelse till LRF – Vaccinering mot Blåtunga
Svar på skrivelse: Vaccinering av blåtunga


Clara Hyltbäck

regional kommunikatör LRF Väst
clara.hyltback@lrf.se 
076-836 81 00