Alnarps lamm- och fårdag 2025
2025-04-24 16:00 - 20:00
- Plats: Crafoordsalen - Navet, Alnarp
- Arrangör: LRF Skåne
- Målgrupp: Medlemmar i LRF
- Sista anmälningsdatum: 2025-04-17
Produktion – Förutsättningar för skånsk och svensk lammproduktion.
Årets lamm- och fårdag fokuserar på produktion. Det finns stora möjligheter att satsa på lammproduktion då efterfrågan på lammkött är betydligt större än tillgången. Hur kan vi stärka produktionen?
Alnarps lamm- och fårdag är på plats i Alnarp, vi hoppas att få se er här för att även passa på och nätverka. Det går också att delta digitalt via Zoom. Dagen riktar sig till lamm- och fårföretagare, rådgivare, lärare, studenter, forskare och andra intresserade inom branschen.
Avgift: Kostnadsfritt.
Anmälan: Senast den 17 april - HÄR
Program:
Moderator Anna Kristoffersson, Skånes fårintressenter.
16.00: Registrering – kaffe och matig macka.
16.30:
• Välkomna.
• Hur kan jag använda kalkylen för ekonomisk hållbarhet i mitt företag? - Theo den Braver, Gård och Djurhälsan.
• Varför SheepX? - Robert Nilsson, Scan Sverige.
Bensträckare.
• Förekomst av blåtunga i besättningar i södra Sverige - Karin Lindqvist Frisk, Gård och Djurhälsan.
• Dubbla antalet lamm på 10 år - Carlos Rojas Carvajal, Länsstyrelsen Skåne och
Ola Vilbern, lammproducent.
• Vill du tjäna pengar på ullen? - Marita Jönsson, Skånes hemslöjdsförbund.
• Avslutning.
Sponsor för dagen är Sparbanken Skåne.
Dagen arrangeras av Institutionen för Biosystem och teknologi - SLU, SLU Partnerskap Alnarp, LRF Skåne och Skånes fårintressenter.
Varmt välkomna!